
Składnik pochodzenia syntetycznego
Przeciwłupieżowe działanie Piroktonu olaminy (INCI: piroctone olamine)
Pirokton olaminy znaleźć można w kosmetykach pod nazwą INCI: Piroctone olamine, możemy też nazywać go piroktolaminą.
Składnik ten ma pochodzenie petrochemiczne. Dla wtajemniczonych i dociekliwych pirokton olaminy to sól etanoloaminy ekstrahowana z piroktonu będącego pochodną kwasu hydroksamowego. Upraszczając - pirokton olaminy to organiczny związek chemiczny będący połączeniem soli piroktonu i etanoloaminy.
„Piroktolamina stosowana jest z powodzeniem do pielęgnacji skóry głowy, ponieważ pomaga zwalczać grzyby rodzaju Malassezia, które przyczyniają się do powstawania łupieżu i łojotoku.”
Właściwości i zastosowanie piroktonu olaminy
W kosmetykach pirokton olaminy ma właściwości:
- konserwujące kosmetyk, dzięki czemu przez cały czas stosowania produktu: szamponu, kremu nie namnażają się w nim mikroorganizmy, dzięki czemu wydłuża się trwałość specyfiku,
- antybakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwłupieżowe,
- przeciwzapalne,
- regulujące wydzielanie sebum,
- zmniejsza rogowacenie skóry,
- reguluje mikrobiom skóry.
Sprawdź >>> Jak zaradzić jesienno-zimowym problemom ze skórą głowy?

W jakich kosmetykach znaleźć można pirokton olaminy?
Pirokton olaminy występuje w preparatach przeciwłupieżowych, szczególnie w postaci szamponów, sprayów, kremów, a także w preparatach przeciwtrądzikowych oraz stosowanych w terapii łojotokowego zapalenia skóry. Piroktolamina stosowana jest z powodzeniem do pielęgnacji skóry głowy, ponieważ pomaga zwalczać grzyby rodzaju Malassezia, które przyczyniają się do powstawania łupieżu i łojotoku. Substancja ta nie przesusza skóry głowy ani włosów, należy jednak skonsultować się ze specjalistą, jak długo można ją bezpiecznie aplikować na skórę głowy.
Czy pirokton olaminy jest bezpieczny?
Pirokton olaminy to składnik bezpieczny dla skóry i włosów. Zawartość tego składnika w kosmetyku nie powinna przekraczać 1% w przypadku preparatów do spłukiwania (np. szampony), oraz 0,5% w produktach pozostawianych do wchłonięcia (np. kremach).Składnik ten może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Zamienniki piroktonu olaminy
Zazwyczaj pirokton olaminy stanowił alternatywę dla związku pirytionianu cynku (INCI: Zinc Pyrithione). Warto wiedzieć, że Rozporządzeniem Komisji Europejskiej Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1.03.2022 roku.Innymi substancjami przeciwgrzybiczymi, które są stosowane wymiennie z piroktonem olaminy jest ketokonazol (INCI: Ketoconazole), czy klimbazol (INCI: Climbazole). Mechanizm działania substancji nieco różni się od siebie, jednakże w terapiach przeciwłupieżowych należy zmieniać substancje, ponieważ skóra się przyzwyczaja i warto znać zamienniki.
Produkty, które zawierają w składzie piroctolamine znajdziesz tutaj.