Jesienno – zimowe problemy skóry głowy. Jak im zaradzić?
Czas jesieni i zimy jest wyjątkowo trudny dla naszej skóry głowy. Różne jej dolegliwości takie jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry, inaczej ŁZS wyraźnie nasilają się właśnie w tej porze roku. Z łupieżem boryka się ok 40-50% osób, natomiast z ŁZS ok 12% populacji. Zmiany temperatury i wilgotności, suche powietrze w pomieszczeniach, noszenie czapek, wiatr i inne czynniki przyczyniają się zwiększenie produkcji łoju przez skórę głowy, co powoduje przetłuszczanie się jej. Natomiast przetłuszczona skóra głowy stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów.
Obie wymienione choroby, czyli łupież i ŁZS są przewlekłe oraz nawracające. Przyczyny są bardzo podobne. W przypadku łupieżu jest to zaburzona równowaga pH, mikrobiomu i płaszcza hydrolipidowego. Wówczas pojawia się idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów z rodziny Malassezia. Czynniki zewnętrzne - zanieczyszczenia, promieniowanie UV, nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów oraz stres również przyczyniają się do pojawiania łupieżu.
W przypadku ŁZS przyczyna jest związana z nadmiernym wydzielaniem sebum w określonych miejscach na naszym ciele, które w połączeniu z zaburzeniami pracy układu odpornościowego prowadzi, podobnie jak w przypadku łupieżu, do rozwoju drożdżaków z rodzaju Malassezia.
Co możemy w takiej sytuacji zrobić, albo co na problem z łupieżem i ŁZS poradziłby nam doświadczony trycholog?
Pierwsza w kolejności i kluczowa jest diagnostyka, czyli właściwa diagnoza problemu. Obie wskazane dolegliwości można ze sobą bardzo łatwo pomylić. Na szczęście, obecnie dostępne metody diagnostyczne stosowane w gabinetach trychologicznych pozwalają precyzyjnie określić, czy pacjent cierpi na łupież, a jeżeli tak to jakiego rodzaju, czy to może jest to ŁZS, albo grzybica lub łuszczyca. Podstawę diagnostyki w gabinecie trychologicznym stanowi pogłębiony wywiad obejmujący istotne dla specjalisty parametry, na podstawie których identyfikowane lub weryfikowane są wstępnie przyjęte założenia. Następnie przeprowadzone zostaje badanie trichoskopowe, dzięki któremu możemy wyeliminować inne schorzenia. Wnioski bazujące na interpretacji wyników wywiadu i badania trichoskopowego pozwala natomiast zaproponować i wdrożyć indywidualnie dopasowaną terapię trychologiczną
W sytuacji łupieżu oraz ŁZS ważne jest, aby działać oczyszczająco, nawilżająco, przeciwgrzybiczo. Ważne, aby kosmetyki, które wybieramy zawierały substancje o takich właśnie właściwościach. Są to m.in. ketokonazol, pirokton olaminy, związki selenu i cynku, kwas salicylowy, a także składniki pochodzenia roślinnego, takie jak ekstrakty roślinne (ekstrakt z cytryny, pomarańczy, wyciąg z pokrzywy, oregano, jałowca, szałwii, mięty pieprzowej, wąkroty azjatyckiej, wyciąg ze smoły i innych ziół), wyciąg z nagietka, wyciąg z jeżówki oraz olejek z drzewa herbacianego.
W przypadku mocnego zaostrzenia zmian skórnych, swędzenia, łuski, zaczerwienień świetnie sprawdzi się tu połączenie:
- peelingu,
- szamponu,
- lotionu do skóry głowy.
Jako trycholog poleciłabym w przypadku nasilonego łojotokowego zapalenia skóry głowy peeling Energetica D ORisng + szampon Ducray Kelual DS/Elution + lotion Calm Orising.
Peeling Energetica D ORising dokładnie oczyści nam skórę głowy dzięki obecności wyciągów z jałowca, szałwii, mięty pieprzowej. Dodatkowo te składniki działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie co zmniejszy objawy, mentol wyciszy świąd i ukoi skórę głowy.
Szampon Ducray Kelual DS eliminuje łupież dzięki zawartości piroktonu olaminy.
Dobrym uzupełnieniem terapii jest włączenie po każdym myciu lotionu łagodzącego skórę głowy, takim przykładem jest Calm ORising. Lotion ten zapewni równowagę pH, nawilżenie i złagodzenie objawów swędzenia i tworzenia się łuski, dzięki zawartości ekstraktu z wąkroty azjatyckiej i komórek macierzystych z lilaka pospolitego.
Kiedy nasza skóra ma delikatne objawy i chcemy przeciwdziałać ich nawrotom, pomocnym zestawieniem będzie Energetica D ORising + szampon Calm Orising + lotion soothing NATURICA.
Regularne oczyszczanie skóry głowy w przypadku łupieżu i ŁZS to podstawa terapii. Szampon Calm ORising delikatnie oczyszcza skórę, nie podrażniając jej. Zawiera kwas salicylowy - oczyszcza, olejek z pomarańczy, wyciąg z mięty – ma działanie łagodzące, kojące, antyseptyczne, natomiast proteiny pszenicy i gliceryna, nawilżają skórę. Dodatkowo, lotion soothing NATURICA zawiera pirokton olaminy, który będzie działał przeciwłupieżowo oraz olejek szałwiowy, tymiankowy i rumiankowy, które będą nawilżały, działały łagodząco, równoważąco pH, przeciwbakteryjnie.
Po każdym z szamponów proponuję zastosować na włosy – nie na skórę głowy – odżywkę, która nawilży włosy i ułatwi ich rozczesanie. Dobrym wyborem może być odżywka nawilżająca moisturizing NATURICA.
Bardzo ważnym aspektem w dbaniu o skórę głowy skłonną do łupieżu, czy łojotokowego zapalenia skóry głowy, oprócz celowanej trychoterapii, jest właściwa dieta przeciwzapalna, ale to już temat na kolejny wpis.
Michalina Gręźlik
Trycholog, dietetyk
Martha Orchis Łódzkie Centrum Trychologii