Jak wyglądają wszy głowowe? Jak je rozpoznać?
Wszy głowowe (Pediculus humanus capitis) mają kolor szary, brudnobiały, czasami są brązowe na skutek spożytej krwi przez pasożyta. Wszy są niewielkie bo mają tylko 1-3 mm, zauważyć je jednak można gołym okiem, zwykle dość szybko przemieszczają się po skórze głowy lub włosach. Wesz głowowa ma trzy pary szponiastych nóg. Porusza się tylko poprzez pełzanie, nie skacze ani nie lata, ponieważ nie ma skrzydeł. Białe, szaro- żółtawe kulki wielkości ziarenka piasku przyczepione do włosów to gnidy. Ciężko jest je przesunąć palcami.
Jak długo żyje wesz głowowa?
Samica wszy głowowej żyje około 30 dni, codziennie produkuje 5-10 jaj – gnid, które za pomocą specjalnego kleju przyczepiane są u nasady włosa, blisko skóry, tak aby temperatura była odpowiednia do wylęgania nimf. Gnidy są owalne, przezroczyste, ich długość to 0,8mm.
Czym żywi się wesz głowowa?
Wszy głowowe są pasożytami, które żywią się krwią człowieka. Bez ‘krwistych’ posiłków potrafią przetrwać 2-3 dni.
Jak możemy się zarazić wszami?
Do przeniesienia wszy dochodzi najczęściej przez bezpośredni kontakt głowa- głowa z już zarażoną osobą. Pośrednia transmisja może nastąpić wskutek użycia przedmiotów, gdzie znajdują się żywe osobniki na przykład: szczotki, grzebienie, akcesoria do włosów, pościel czy nakrycia głowy.
Jak się objawia wszawica?
Najczęstszym objawem jest swędzenie skóry. Pojawia się z powodu wstrzykiwania przez wszę śliny w ludzką skórę głowy, uwrażliwiamy się na nią i zaczynamy się drapać, może to nastąpić dopiero po kilku tygodniach, czasami po 24 godzinach. Jest to indywidualna reakcja, bo są także osoby, które w ogóle świądu nie odczuwają. Osoby, które uśmierzają świąd poprzez drapanie mogą wywołać różne zmiany skórne takie, jak rumień i złuszczanie.
Jak walczyć z wszami?
- Codzienne wyczesywanie włosów gęstym grzebieniem (Grzebień na wszy i gnidy), należy powtarzać proces przez 2 tygodnie od znalezienia dorosłych wszy.
- Jeśli zostały znalezione dorosłe wszy i gnidy warto przeprowadzić kurację produktami, które zawierają dimetykon, które skutecznie rozprawią się z wszami (Zestaw przeciw wszawicy, Sora Med), kurację należy powtórzyć po 7 dniach.
- Długie włosy warto zaplatać wysoko, bądź zaplatać ciasne warkocze.
- Można stosować na włosy spreje lub gumki do włosów nasączone olejkami eterycznymi, które odstraszą wszy.
Po zakończonej kuracji przeciw wszom warto sięgnąć po produkty regenerujące, łagodzące skórę głowy, proponujemy w szczególności zastosować u dzieci olej z uczepu trójlistkowego - 1 raz w tygodniu przed myciem - 8-10 ml oleju wmasować w suchą, brudną skórę głowy, przedziałek po przedziałku i po 30 minutach umyć głowę szamponem z tej samej linii. Z szamponu można korzystać także w inne dni kiedy myjemy włosy.
Więcej o wszawicy przeczytasz tutaj.
Marta Kazimierczak
Trycholog, diagnosta