Czy włosy na brodzie mogą się rozdwajać, tak jak włosy na głowie?
Takie pytanie skirowaliśmy do doświadczonego trychologa, który jednocześnie wyjaśnia przyczyny degradacji zarostu oraz sugeruje stosowane rozwiązanie, gdy zauważymy problem na własnej brodzie.
- Tak, to prawda - mówi trycholog Marta Kazimierczak. - Włosy na brodzie, mimo, że są strukturalnie grubsze od tych na głowie, to zazwyczaj są bardziej od nich suche. Zwiększa to ich kruchość i tym samym podatność na rozdwajanie. Rozdwajanie włosów to nic innego jak dzielenie się włosa na dwie części, czasami na więcej. Wówczas ciężko brodę ułożyć, a włos staje się bardzo szorstki w dotyku.
Co może wpływać na rozdwajanie się końcówek włosów na brodzie?
- promieniowanie słoneczne, a szczególnie szkodliwe promieniowanie UVA i UVB,
- silny wiatr,
- klimatyzacja, wysuszająca powietrze,
- chlor zawarty w wodzie,
- sól obecna w morskiej wodzie,
- częste dotykanie, drapanie brody, mechaniczne jej uszkadzanie, także poprzez noszenie szalików, wysokich kołnierzy a także maseczki,
- nieodpowiedni przyrząd do czesania brody,
- niedobory żywieniowe.
Niestety, w momencie, gdy końcówki włosów brody się rozdwoją, nie ma innego wyjścia, jak… skrócenie jej. Pozostawienie brody w takim stanie grozi dalszym rozdwajaniem i osłabianiem struktur włosa. Najlepiej podciąć zarost co najmniej 2,5 cm ponad rozdwojeniem.
Wobec tego unikajmy zachowań, które mogą szkodzić zarostowi. Ważne jest także, to żeby korzystać ze specjalnych produktów, przeznaczonych do pielęgnacji brody. Szampony o niskim pH, odżywki oraz olejki do brody – tych produktów nie powinno zabraknąć na półce brodacza. Zalecamy czytanie składów kosmetyków i wybieranie tych, które mają w sobie najwięcej składników naturalnych.