Czy trychokosmetyki bądź wizyta u trychologa to dobry prezent "na Mikołaja"?

04.12.20

 

 Świąteczne vouchery i zestawy trychokosmetyków w Trychodrogeria.pl

 

Czy słusznie uważamy, że kosmetyki są banalnym i mało atrakcyjnym prezentem świątecznym? Według raportu Deloitte pt. „Zakupy świąteczne 2019” kosmetyki znajdują się wśród TOP 3 najczęściej kupowanych prezentów świątecznych, obok perfum i książek. Czy warto jednak sprezentować pod choinkę żel pod prysznic, balsam do ciała lub krem anti-age? Aby wzbudzić radość w obdarowanej przez nas osobie, z pewnością warto jest zainwestować w produkty najwyższej jakości. Czy warto jednak inwestować w produkty specjalistyczne? Czy sprawdzą się przy tej okazji trychokosmetyki? A może lepszym pomysłem będzie bon podarunkowy do trychologa?

 

 

Co to są trychokosmetyki i kim jest trycholog?

 

Zacznijmy od genezy terminów trycholog i trychokosmetyki, czyli od ich rdzenia lingwistycznego jakim jest słowo trichos z języka greckiego, które tłumaczy się jako włos. Trychologia, jest zatem nauką o włosach. Jest to bardzo szeroka dziedzina wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym, która łączy w sobie wiele nauk m.in. dermatologię, kosmetologię, endokrynologię, psychologię, dietetykę, fryzjerstwo, fizjoterapię i biotechnologię. Trycholog jest zatem specjalistą, który zajmuje się rozwiązywaniem problemów ze skórą głowy oraz  wypadaniem włosów. Specjalizacja ta rozwija się w Polsce dopiero od nieco ponad 10 lat, ale wizyta u trycholga na dobre zagościła w kalendarzach osób, które mają problemy z włosami lub skórą głowy bądź u osób, które oczekują profesjonalnej opieki nad swoimi włosami. Trychokosmetyki lub inaczej kosmetyki tychologiczne, czyli specjalistyczne preparaty do włosów i skóry głowy. Wchodzą one w skład tzw. dermokosmetyków, czyli kosmetyków dermatologicznych, które są ogólnie rzecz ujmując, przeznaczone dla osób mających różne problemy skórne. Istotna część trychokosmetykyków jest przeznaczona do profesjonalnego użytkowania w gabinetach trychologicznych, ale istnienie także szeroka gama produktów trychologicznych, które możemy zastosować samodzielnie.

 

Czy samodzielnie mogę wybrać trychokosmetyki dla siebie i dla swoich najbliższych?

 

Kosmetyki trychologiczne z naturalnymi składnikami 

 

Dziesięcioletnie obserwacje w pracy z pacjentami trychologicznymi jakie posiada mgr Marta Kazimierczak, jeden z pionierów trychologii w Polsce, właściciel  pierwszego w Łodzi gabinetu trychologicznego i wykładowca akademicki, wykazały, że zróżnicowane problemy skórne na głowie są dolegliwościami bardzo wstydliwymi. Osoby, które się z nimi borykają niechętnie dzielą się ze swoim otoczeniem informacjami o tego typu problemach schorzeniach . Ponadto, specyfiką profesjonalnych kosmetyków trychologicznych jest ich ukierunkowanie na rozwiązanie określonego typu problemu, choć oczywiście wśród trychokosmetyków znajdują się produkty o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Dobór odpowiednich środków wymaga więc, po pierwsze rozpoznania problemu z jakim mamy do czynienia, a po drugie ze znajomością składników aktywnych i działania poszczególnych preparatów. Z tego powodu dobór odpowiednich dermokosmetyków z przeznaczeniem do skóry głowy i specjalistycznych środków do pielęgnacji włosów nie jest zadaniem łatwym, nie tylko w kontekście własnej osoby, ale przede wszystkim problemów z jakimi borykają się bliskie nam osoby. Jeżeli nie znamy tych problemów możemy sprezentować produkty do ogólnej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jeśli natomiast mamy wiedzę na temat dolegliwości, możemy pokusić się o dobór odpowiedniego zestawu preparatów.

Jak zauważa mgr Kazimierczak, głównym problemem z jakim borykają się Polacy, zarówno mężczyźni jak i kobiety to wypadanie włosów i łysienie. "- W ostatnich latach obserwuję jednak wzrost liczby osób z problemami ze skóra głowy. Doszukuję się dwóch przyczyn tego stanu rzeczy. Po pierwsze jest to ogólny wzrost świadomości społecznej na temat trychologii oraz wzrastająca wiedza o tym, że trycholog oprócz ogólnej pielęgnacji skóry głowy zajmuje się także jej problemami. Stąd wzrost zainteresowania wizytami u trychologa. Drogim powodem wzrostu liczby przypadków dermatoz skóry głowy jest natomiast zaniedbanie ogólnie pojmowanej  higieny życia, co wiąże się m.in. z nadmiarem stresu, brakiem snu, złą dietą, brakiem dotlenienia organizmu oraz stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków." Zły dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy może być zatem jednym z kluczowych czynników wywołujących problemy, dla których rozwiązania następnie zmuszeni jesteśmy szukać u specjalistów. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem ogólnej społecznej świadomości o trychologii, nastąpiło szybkie nasycenie rynku różnego typu preparatami drogeryjnymi, takimi jak: szampony do włosów, maski do włosów czy peelingi do skóry głowy. Jak w przypadku innych branż, rynek ten jest wypełniany produktami różnej jakości. Warto jednak zwrócić uwagę na kilku producentów i linii specjalistycznych produktów trychologicznych, które oferują największą skuteczność. Do takich można zaliczyć takie marki jak: ORising, Eliokap TopLevel, Helianthis, Hair Loss System, MonRin, Mediceuticals, O'Right, Emmebi Italia, Hairmax, Montibello, Artego, Natulique, Naturigin. Zaletą część z nich jest naturalny skład. Produkty większości, jak nie wszystkich wskazanych marek, stanowią podstawę współczesnej pracy specjalistycznych gabinetów trychologicznych. Aby jednak uzyskać oczekiwany efekt należy uzyskać efekt synergii poprzez połączenie działania kilku produktów dedykowanych konkretnemu problemowi włosów bądź skóry głowy. Warto w tym celu zapoznać się z opisami działania poszczególnych produktów na portalach branżowych, blogach, czy stronach producentów. Alternatywą pozostaje wyszukanie odpowiednio skomponowanych zestawów trychokosmetyków, które są oferowane w wyspecjalizowanych sklepach z profesjonalnymi kosmetykami trychologicznymi. Warto jednak zwrócić uwagę by sklepy te współpracowały z doświadczonymi trychologami, co zagwarantuje nam, że zestawy te są właściwie skomponowane. Innym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty przed wcześniejszym zakupem produktów.

 

 

Może więc bon podarunkowy do trychologa?

 

 Wizyta u trychologa

 

Dostęp do gabinetów trychologicznych i trychologów w Polsce sukcesywnie wzrasta, co jest wynikiem dynamicznego rozwoju tej wąsko wyspecjalizowanej dziedziny wiedzy, a tym samym kształceniem nowych kadr na poziomie akademickim. Niestety najbardziej doświadczeni trycholodzy i specjalistyczne gabinety trychologiczne są dostępne przede wszystkich w dużych i średniej wielkości miastach, chociaż coraz częściej dobrych specjalistów można znaleźć także poza nimi. W zasadzie kwestia dostępności może stanowić jedyny czynnik, który mógłby nas skutecznie odwieść od sprezentowania komuś świątecznego bonu podarunkowego do trychologa. Jeśli jesteśmy skłonni zdecydować się na zakup takiego prezentu możemy rozważyć dwie racjonalne opcje. Pierwszą z nich jest voucher na konsultację trychologiczną, podczas której specjalista dokładnie zapoznana się ze stanem skóry głowy i włosów za pomocą profesjonalnej mikrokamery z kilkusetkrotnym powiększeniem i omówi dokładnie widoczny obraz, korzystając z oprogramowania do analizy trychologicznej. W przypadku stwierdzenia problemów wymagających działania, zaproponuje on odpowiednią kurację. Jeśli natomiast z naszą skóra głowy i kondycją włosów wszystko jest w porządku, otrzymamy szczegółowe informacje jak postępować dalej, by nic na naszej głowie nie uległo zmianie. Drugą opcją jest voucher na wybrany zabieg w gabinecie trychologicznym. Sprawdza się ona wówczas, gdy mamy już odpowiednią wiedzę, np. na podstawie wcześniej konsultacji z trychologiem, i jesteśmy zdecydowani na zakup określonego zabiegu. Jeżeli natomiast chcemy wykonać zabieg bardziej uniwersalny, np. o charakterze profilaktycznym, wzmacniającym, czy relaksacyjnym możemy zdecydować się na voucher kwotowy, uprawniający nas lub obdarowaną przez nas osobę do wybranego zabiegu wybranego z oferty interesującego nas gabinetu trychologicznego.

 

 

Czym zatem kierować się przy wyborze?

 

Na pewno nie płcią. Chociaż kobiety znacznie większą uwagę przywiązują do swojego wyglądu, to zachowania mężczyzn w tym względzie szybko ulegają zmianom. Dziś mężczyzna dbający o swój wizerunek nie jest już traktowany jak zniewieściały odmieniec. Problemy z włosami i skóra głowy dotyczą obu płci, choć oczywiście wśród mężczyzn dominuje łysienie androgenowe, zatem to, które jest determinowane genetycznie. Wśród pozostałych schorzeń trudno doszukać się dominacji u kobiet bądź mężczyzn. Trychokosmetyki są zatem pomysłem na świąteczny prezent nie tylko dla pań. Podstawa to wiedzieć z jakimi ogólnymi problemami boryka się osoba, której planujemy sprezentować preparaty trychologiczne. Jeśli osoba ta nie korzystała wcześniej ze specjalistycznej porady trychologicznej, a my nie mamy bliższej wiedzy na temat schorzenia z jakim boryka się bliska nam osoba, warto rozważyć obdarowanie tej osoby voucherem na konsultację u trychologa. Pamiętajmy jednak by udać się do dobrych specjalistów, którzy w rzetelny sposób będą potrafili ocenić stan włosów i skóry głowy. Podsumowując, w dwóch zdaniach. Trychokosmetyki pod choinką mogą stanowić ciekawą alternatywę dla „oklepanych” już kosmetyków do ciała, kremów do skóry, mleczek do kąpieli itp., a voucher do trychologa to interesującą odmiana dla salonów depilacji, czy masażu. Tym bardziej, że jeśli zdecydujemy się na zakup bonu podarunkowego na zabieg pielęgnacyjny dla włosów w dobrym gabinecie trychologicznym, nie ominie nas także profesjonalny i relaksacyjny masaż skóry głowy!

 

 

Jeżeli poszukujesz zestawów trychokosmetyków zapoznaj się z naszą ofertą. Więcej dowiesz się na:

https://trychodrogeria.pl/zestawy-trychologicze 

 

Z pośrednictwem naszego sklepu możesz także zakupić bon podarunkowy do trychologa. Więcej dowiesz się na: 

https://trychodrogeria.pl/bony-podarunkowe-do-trychologa

 

Pamiętaj! 

Zamawiając produkty przez Internet w okresie przedświątecznym zróbcie to odpowiednio wcześnie, tak by zamówienia dotarły do Was na czas.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl